PANADOL, comprimate

Categorie: Acid ascorbic (vitamina C)
Expeditor: sorina

PANADOL, comprimate

Prezentare farmaceutica si compozitie:
Fiecare comprimat contine paracetamol 500 mg. Ambalaj cu 12 comprimate.

Indicatii:
Panadol calmeaza rapid si eficient durerile de cap, migrenele, durerile de spate, durerile de dinti, durerile reumatice si musculare, durerile menstruale. Panadol inlatura disconfortul din raceli si gripe, durerile de gat si scade febra.

Caracteristici:
Panadol contine paracetamol compus cu actiune analgezica (combate durerea) si antipiretica (reduce febra). Panadol nu irita stomacul. Comprimatele au forma alungita, fiind usor de inghitit.

Contraindicatii:
A nu se administra concomitent cu alte produse care contin paracetamol. Daca sunteti alergic la paracetamol, nu luati Panadol.

Precautii:
In cazul unor afectiuni renale sau hepatice grave sau in cazul administrarii altor medicamente (metoclopramid, domperidon, colestiramina) consultati medicul inainte de a lua Panadol. In cazul unui tratament cu anticoagulante, daca aveti nevoie sa luati zilnic un analgezic pe o perioada indelungata, puteti sa luati in mod ocazional paracetamol. Daca sunteti insarcinata, consultati medicul inainte de a lua Panadol.

Mod de administrare:
Adulti: se recomanda 2 comprimate de 1-4 ori pe zi. Administrarea nu se repeta la un interval mai mic de 4 ore. A nu se depasi 8 comprimate in 24 de ore. Copii (intre 6 si 12 ani): se recomanda 1/2 comprimat pana la 1 comprimat de 1-4 ori pe zi. A nu se administra mai mult de 4 comprimate in 24 de ore. A nu se administra copiilor mai mult de 3 zile fara avizul medicului. A nu se administra copiilor sub varsta de 6 ani fara avizul medicului. Daca simptomele persista, consultati medicul. A nu se depasi doza stabilita. In cazul depasirii dozei recomandate, consultati imediat medicul, chiar daca nu va simtiti rau.

Efecte secundare:
Efectele secundare ale paracetamolului sunt rare. Pot sa apara reactii alergice, de exemplu eruptii cutanate. Consultati medicul in cazul oricaror efecte nedorite.

Conditii de pastrare:
A se pastra la temperaturi sub 25C. Nu utilizati medicamentul dupa data expirarii indicata pe ambalaj. Nu lasati medicamentul la indemana copiilor.

Producator: SmithKline Beecham

Trimis la:  Mon, 10-Dec-2007, 13:24